Trasa przebiega blisko drogi krajowej 81, ale nie wjedziemy na te ruchliwą drogę nawet na chwilę. Tę trasę wykorzystać jako część pierwszą wycieczki np. do Ustronia. Na końcu znajduję się rekonstrukcja osady warownej z X wieku Białogród. Po drodze podziwiać można słupy graniczne Prus i Austro-Węgier.
Mapka:
OPIS TRASY:
Przed DK81 kręcimy w lewo, po dojechaniu do ul. Zamkowej skręcamy w lewo i następnie w prawo przed Parkiem Pałacowym. Po dojechaniu do ul. Pukowca skręcamy w prawo, następnie w lewo w ul. Kościelną (druga w lewo), która po chwili łączy się z ul. Strażacką
Ulica Strażacka prowadzi nas przez kompleks przemysłowy cały czas drogą z pierwszeństwem przejazdu, by po chwili zmienić nazwę na Gajowa.
Ulica Gajowa skręca w prawo na końcu terenu przemysłowego, gdzie my musimy jechać prosto w ul. Kolejową, która jest lekko z prawej.
Jedziemy długi czas prosto do Warszowic, gdzie na ul.Pszczyńskiej skręcamy w prawo. Zaraz za wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo w ul.Kościelną.
Mijamy stację kolejową, droga skręca w prawo i zaraz za zakrętem kręcimy w lewo.
Po 1 km droga skręci w prawo i zaraz za zakrętem skręcamy w lewo w drogę szutrową,
która po chwili przykleja się do DK81.
Lecimy sobie tak długi czas, mijając stację Shell i skrzyżowanie z ul. Szybową.
Przecinamy ul. Spacerową, gdzie jedziemy ścieżką, a następnie mijamy ul.Wyzwolenia.
Lecimy prosto do skrzyżowania z 933, gdzie skręcimy w lewo tak jak na Pszczynę.
Za wiaduktem istnieje alternatywna droga wzdłuż torów, droga krótsza i idealna dla ludzi lubiących ekstremalne przedzieranie się przez błoto i pagórki.
Zdecydowanie polecam przez wiadukt i prosto.
Po 600 metrach kręcimy w prawo, w Kolonię Studzieńską.
Po chwili pojawia się skrzyżowanie, gdzie jedziemy prosto.
Jedziemy, aż do rozwidlenia dróg, gdzie skręcamy w prawo w ul. Teligi. Po 100 metrach, skrzyżowanie gdzie jedziemy prosto na gruntową drogę. Nie skręcać w ulicę Wieczorka.
Po 900 m skręcamy w prawo w ul.Myśliwską, gdzie znajdujemy się na żółtej trasie rowerowej.
Przed nami pojawia się nasyp kolejowy, a tą drogą z prawej dojadą tu osoby, które skręciły za wiaduktem w prawo. Lecimy prosto.
Przed torami pojawia się miejsce do odpoczynku, jest tam mapa i możliwość zostawienia śmieci. Skręcamy w lewo i lecimy zieloną drogą rowerową.
Po chwili dojeżdżamy do grobli, która stanowiła granicę między Królestwem Prus i Cesarstwem Austro-Węgierskim. Tu skręcamy w lewo i już do końca lasu jedziemy zieloną drogą rowerową.
Na grobli znajdują się małe kamienie graniczne.
Większe kamienie oznaczono z jednej strony P - Preußen czyli Prusy
Z drugiej strony O- Österreich czyli Austria lub Österreich-Ungarn Austro-Węgry.
Pojawia się też duży słup graniczny, przed którym skręcamy w prawo przez mostek.
Znak austriacki, a w tle droga, którą przyjechaliśmy. W okolicy jest więcej tego typu rarytasów. Kilka można znaleźć tutaj.
Zaraz za mostkiem pojawia się skrzyżowanie i widać już Białogród. W prawo możemy dojechać do Strumienia, z którego już rzut beretem do Ustronia. Do Białogrodu prowadzi droga prosto.
Po chwili docieramy do Białogrodu, gdzie szybko zaczyna udzielać się klimat tego miejsca. Pojawiają się zwierzęta, można podziwiać budynki wzniesione oryginalnymi metodami z czasów wczesnego średniowiecza,
Wstęp jest za darmo. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, iż osadę zbudowali entuzjaści historii i finansują budowę oraz remonty z własnej kieszeni, warto wesprzeć ich działania i wrzucić coś do skarbonki. Więcej informacji na temat tego miejsca jest tutaj
Nie opodal Białogrodu jest starówka Strumienia, warto zwiedzić i park też.
Rynek w Strumieniu |
Fontanna solankowa |
Ruiny kaflarni |
Wnętrze Kaflarni |