Przejdź do głównej zawartości

Dawne więzienie w Żorach

 Żorskie więzienie jest miejscem mało znanym nawet mieszkańcom miasta. Nie można go zwiedzać, ale warto poznać ciekawą historię tego budynku. 


 Na ulicy Powstańców po prawej stronie, idąc od Dworcowej w kierunku liceum imienia Karola Miarki, znajduje się budynek, który w latach międzywojennych pełnił funkcję więzienia. W wyższej części budynku znajdowały się cele, niżej były biura oraz mieszkania strażników i komendanta. Od podwórka był spacerniak otoczony wysokim murem.

 We wrześniu 1939 polska artyleria zlokalizowana w okolicach Śmieszka ostrzeliwała się przed natarciem nieprzyjaciela, skutkiem czego budynek więzienia został poważnie uszkodzony.
 Podczas okupacji Niemcy wykorzystywali to miejsce jako areszt dla niepełnoletniej młodzieży męskiej. W styczniu 1945 roku, gdy Armia Czerwona stacjonowała na Kleszczówce, Niemcy urządzili sobie na strychu punkt obserwacyjny. Rosjanie zdobyli budynek przez element zaskoczenia, dzięki czemu przez resztę działań wojennych budynek nie odniósł dodatkowych zniszczeń. Tego nie można powiedzieć o reszcie miasta. Po wyzwoleniu Żor Rosjanie trzymali tu jeńców niemieckich.
Po wojnie budynek został przeznaczony na mieszkania i w tej formie istnieje do dziś.



Źródło:
Barbara Kieczka, Stanisław Szwarc "Przedwojenne miasto Żory i Jego mieszkańcy"