Przejdź do głównej zawartości

Trasa rowerowa Miasto Żory 1945



Trasa rowerowa szlakiem zaznaczonym przez wojenną historię miasta Żory.  Pierwszy Historyczny Rajd Rowerowy KTK Wandrus pt "Miasto Żory 1945" już za nami. Na mecie zapisało się 119 uczestników, zainteresowanie tematem walk w naszym mieście bardzo duże. W tym poście znajdują się materiały przygotowane specjalnie na potrzeby tego rajdu, które prezentowaliśmy w różnych punktach trasy.


Pamiątkowe zdjęcie uczestników rajdu.


Tym razem zapraszam na przejazd trasą związaną z ofensywą 38. Armii, która atakiem na Żory rozpoczęła II fazę operacji morawsko-ostrawskiej. Start na rynku, dlatego historia z dnia 24 marca 1945 będzie dziś leciała od końca.

    Pierwszy przekrojowy post na podstawie literatury Miasto Żory w 1945 oraz uzupełniająca strona na temat składu walczących wojsk pojawiły się na CiekawaOkolica w 2017 roku. Na podstawie opracowań czeskich powstała propozycja wycieczki rowerowej do Wodzisławia Szlakiem Czechoslowackiej Brygady Obecnie artykuły tworzone są na podstawie archiwalnych dokumentów Styczniowe walki o Żory oraz Legenda do tzw. Mega Mapy pt. Ostatni poranek Sohrau, która powstaje cały czas.
 

Rynek - spacer po zniszczonym mieście









Opracowano na podstawie Schematu ognia artylerii rakietowej 38 Armii
 Arch: ЦАМО, Fund: 13246, Inw: 202914c, Plik: 5


Widok na ulicę Moniuszki od strony Bramy Górnej


Przejazd przez pas natarcia 95. Korpusu Piechoty i 1. Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Pancernej. Meta na Kleszczówce, gdzie pozycje wyjściowe do natarcia miały wojska 126. Lekkiego Korpusu Strzelców Górskich i 5. Gwardyjskiej Brygady Pancernej.





Ten schemat dotyczy 329. pułku moździerzy gwardii, czyli artylerii rakietowej, na niebiesko zaznaczone linie obronne niemieckie.

Trzy schematy dotyczące północnej części frontu. Rozkaz 1161 pułku strzelców z 351 Dywizjii, Rozmieszczenie 177. Brygady Haubic 122mm i schemat rozpoznania artylerii 271. Dywizjii Strzelców.





Source:

  • Autorem fotografii wykorzystanej do pamiątkowego zdjęcia rajdowego jest Pan Piotr Tomala.
  • Zdjęcia zniszczonych Żor pochodzą z Archiwum Muzeum Miejskiego w Żorach.
  • Sowieckie schematy pochodzą z Centranego Archiwum wojskowego Federacji Rosyjskiej







Komentarze